Drugie życie komody
Komody to niezwykle funkcjonalne meble, które idealnie mieszczą zimowe czapki podczas upalnego lata czy wszystkie bardzo ważne drobiazgi, które wprawdzie nie są nam w ogóle teraz do niczego potrzebne, ale na pewno kiedyś się przydadzą.
Będąc posiadaczami drewnianej komody, która dzielnie służąc opatrzyła się nam już dobrą dekadę temu, nie wyrzucajmy się jej lekkomyślnie! Dziś drewniane komody (i meble w ogóle) są drogie, więc jeśli jedyną wadą naszej jest jej wygląd, po prostu poddajmy ją liftingowi zamiast pozbywać się definitywnie.
Najprostszym sposobem na odnowienie naszego sprzętu jest jego pomalowanie i wymiana uchwytów. Komodę trzeba oczyścić papierem ściernym z warstwy lakieru czy innego środka zabezpieczającego, pomalować dowolną farbą czy lakierem do drewna na jednolity kolor (lub kilka kolorów), zmienić uchwyty na nowe i mamy odmieniony mebel. Troszkę więcej wprawy wymagają przecierki, postarzanie czy okleinowanie, ale także tutaj, po kilku próbach, powinniśmy sobie poradzić. Równie ciekawą metodą na stworzenie prawdziwego dzieła sztuki utylitarnej (np. ludowej, ale nie tylko) jest decoupage. Komodę trzeba przygotować tak samo jak do malowania a następnie postępować identycznie, jak w przypadku ozdabiania techniką decoupage mniejszych powierzchni. Oczywiście musimy poświęcić na odnowienie komody Meble Genua w tak niepowtarzalnym stylu dużo czasu, ale efekt - murowany!